...החלטתם להיפרד, עכשיו תחליטו איך לעשות את זה - גרסה להדפסה - (לגרסה הרגילה לחץ כאן)
מאת: מערכת האתר  /  בתאריך: 20/04/2020  /  מדור: חוק ומשפט, דיני משפחה
 

בכל הסרטים ההוליוודיים או סדרות הטלוויזיה מוצג הליך הגירושין כמאבק מתמשך בין בני הזוג. לרוב התהליך מלווה בעורכי דין חנוטים בחליפות ובני זוג שמחליפים ביניהם צעקות, עלבונות, האשמות ולעיתים אף משליכים חפצים זה על זה. זה הרגע להזכיר לכם (למקרה שלא ידעתם) שאתם לא חיים בסרט ושבאמת אין סיבה להתגרש בצורה מכוערת. להיפך ניתן , ועדיף לעבור את תהליך הגירושין בצורה מהירה, קלה ונעימה יותר בתהליך הניקרא גישור.

הרבה מהזוגות שמגיעים אלי, מופתעים כשאני מניחה את ההצעה הזו על השולחן.
באמת? תצליחי לגשר בינינו ? לסיים את זה יפה? נראה אותך.
הרמתם להנחתה? קיבלתי.

החלטתם להיפרד, עכשיו תחליטו איך לעשות את זה
בני זוג שהגיעו להחלטה הלא פשוטה הזו, עומדים בפני שתי אפשרויות כדי להגיע להסכם גירושין. האפשרות הראשונה – היא הליך משפטי, אותו אחד שכולם מכירים. האפשרויות השנייה היא – גישור . זהו תהליך העוזר לבני הזוג להגיע להסכמות הוגנות שמתאימות לשני הצדדים תוך הסתכלות והתחשבות בחיים שאחרי הפרידה.

תהליך גישור גירושין משלב ייעוץ ממספר יועצים מתחומים שונים (יועצים כלכליים, הדרכה הורית ) אשר בוחנים את כל המשמעויות וההשפעות שיש לפירוק המשפחה (המשפחה לא באמת מתפרקת, היא רק משנה צורה). לרוב, בני זוג הבוחרים לסיים את הקשר בהליך גישור מצליחים לסיים את התהליך במהירות ובמזעור נזקים, בניגוד לזוגות שבחרו בהליך משפטי ארוך ומייגע.
נכון, אם תבחרו בהליך המשפטי ייתכן ותקבלו את מה שתרצו, אך קרוב לוודאי שלא, וזה בטח לא שווה את זה .תזכרו, התהליך עצמו עלול להעמיק את הכאוס המשפחתי, להסלים את הסכסוך ולפלג את המשפחה שגם ככה קרועה וכואבת עקב הפרידה. אגב, אם התחלתם בהליך גירושין בבית המשפט ובחרתם לעבור אל שולחן הגישור תוכלו לעשות זאת לאחר הקפאת ההליכים המשפטיים- שלא כמו בסרטים- שום הליך הוא לא חתונה קתולית!

בסופו של הליך גישור, נכתב מסמך ההסכמות וההחלטות אליו הגיעו בני הזוג, מה שמוכר לכולנו בשם הסכם גירושין. את ההסכם הזה מגישים לבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, ולאחר אישורו הוא מקבל תוקף של פסק דין.
מה הם היתרונות בהליך גישור?

השאלה הראשונה שמטרידה כל מי שחושב על פרידה או מי שהחליט על גירושין היא כמובן: מה יהיה עם הילדים?

השאלה השנייה המטרידה את בני הזוג היא – מה יהיה עם הכסף?

כל אחד דואג "מהכיס שלו": כמה מזונות אקבל? מה יהיה עם חוגים? איך נשלם לקייטנות? איך אשלם גם שכר דירה וגם מזונות?. מעל כל אלה, כמובן מרחפת השאלה – איך אשלם לעורך דין? אז ארגיע אתכם ואומר שתהליך גישור בהשוואה להליך משפטי הוא פחות יקר בצורה משמעותית. היות והתהליך מצריך רק אדם אחד – "המגשר" – שכרו מתחלק בין הצדדים מה שמוזיל את העלויות ומקל על נשיאת הנטל הכלכלי. כבר יתרון ראשון משמעותי.

יתרון נוסף הוא השליטה המלאה שיש לצדדים בכל שלב ושלב בתהליך. אתם יכולים להשמיע את דעתכם בכל נושא ועניין ולהתלבט יחד, עד שתגיעו להחלטה המקובלת על שניכם. כן, על שניכם! אף אחד לא מחייב או מכריח- ההחלטה היא שלכם! בניגוד לשופט בבית המשפט, המגשר לא יכפה עליכם החלטה שלא תרגישו איתה בנוח. מכיוון שהכל נעשה בהסכמה וברוח טובה, ההסכם מחזיק מעמד לאורך זמן ובני הזוג שנפרדו לא מרגישים צורך לפתוח אותו ולערוך בו שינויים עתידיים אלא במקרים חריגים. כבר יתרון נוסף שווה.

לרוב, בני זוג שבחרו בגישור מצליחים להגיע להסכמות תוך זמן קצר של חודשיים – שלושה, בעוד בני זוג המתדיינים בבית המשפט באמצעות עורכי דין כפופים לפגרות, חופשות או שביתות כך שההליך המשפטי עלול להיגרר גם שנים. אתם קולטים את ההבדל? לסיים את ההליך בכמה חודשים או בכמה שנים? הפרידה המהירה כמובן משפיעה על ההתנהגות וההתמודדות של הילדים, ככל שתהליך הפרידה יהיה יותר קצר ויותר ממוקד, הילדים יוכלו לחזור לשגרת חייהם החברתיים והלימודיים במהירות. היתרון השלישי מדבר בעד עצמו.

ובכל זאת.. מה החיסרון בתהליך הגישור?
יש משפט מוכר שאומר- "צריך לדעת עם מי להתחתן, אבל גם ממי להתגרש". אין ספק שתהליך הגירושין הוא תהליך ריגשי ולא קל בלשון המעטה, שלרוב משפיעים על הדרך בה אנחנו מקבלים החלטות. ולכן, הרבה אנשים מעדיפים לבחור בעורך דין שיקבל עבורם את ההחלטות ולא להתמודד בחדר אחד בתהליך אינטנסיבי וצמוד עם בן או בת הזוג הבקרוב לשעבר. לא תמיד עורך הדין יקבל את ההחלטה הנכונה, עבור הילדים ועבורכם כי הוא , מתוקף תפקידו רואה רק את הצד המשפטי וגם רק את הצד שהוא מייצג. מגשר ,שהוא גם עורך דין, יציג לצדדים את המציאות המשפטית, אך לא יקבל עבורם החלטה אלא יסייע להן להגיע להחלטה בעצמם. אז נכון, זה לא קל וזה סוג של חיסרון... אבל הוא גם הופך ליתרון אם יודעים לנשום עמוק ולחשוב קדימה.

חשוב להבין כי הגישור, אינו מתאים לכל אחד ואחת. על מנת שיהיה אפשר לקיים גישור על הצדדים להגיע במטרה שהם מעוניינים להקשיב לצד השני ולהביע את עמדתם כך שיקשיבו לה- לא כולם מסוגלים לעשות זאת. במידה וקיים בין בני זוג פער כוחות גדול, רוב הסיכויים שהפער הזה יבוא לידי ביטוי בתהליך ולכן יש צורך במגשר חזק שיכול להוביל את התהליך עבור שני הצדדים ולנטרל את הבדלי הכוחות הללו. אם אחד מהצדדים, מתחיל את התהליך בחוסר תום לב ו/ או כוונה להסתרת מידע, רוב הסיכויים שתהליך הגישור לא יצליח. התהליך דורש ויתורים וכנות (עליהם יש חסיון, כמובן), מה שיכול לחשוף את נקודות התורפה שלך מול הצד השני הוא יכול לנצל אותם לרעה.

מאז שהחלתי לעסוק בגישור בין זוגות שהחליטו להתגרש, הבנתי שהתהליך הזה מתאים, אם לא לכולם, אז לרוב הזוגות. התהליך מאפשר יותר גמישות, יותר אמפטיה והתחשבות וזו בהחלט דרך לסיים את זה יפה. גם אם בחרתם בגישור ולא הגעתם להסכמה, תמיד תוכלו לפנות אל בית המשפט שיגיע להכרעה עבורכם.

דגנית אלישיב
מגשרת ועורכת דין


 

* לינק ישיר לכתבה: "...החלטתם להיפרד, עכשיו תחליטו איך לעשות את זה"
http://www.bwoman.co.il/articles/news/ex/index.php/2020/04/20/100198.html

www.Bwoman.co.il