כללי

באיזה סוג של אמצעי קירור חימום משתמשים הכי הרבה בישראל 2024

Radiator 250558

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

פוסט זה בבלוג בוחן את אמצעי החימום והקירור הנפוצים ביותר בישראל נכון לשנת 2024. הוא מתעמק בשיטות השונות המופעלות, יעילותן, עלות-תועלת והשפעתן על הסביבה. הפוסט מספק גם תובנות לגבי תפקיד הטכנולוגיה והחדשנות בעיצוב הגישה של ישראל לשליטה באקלים פנים.

1. האקלים בישראל: כיצד הוא משפיע על בחירת שיטות הקירור והחימום?

לאקלים בישראל תפקיד משמעותי בקביעת שיטות הקירור והחימום הנפוצות ביותר בארץ. עם מיקומה באזור הים התיכון, ישראל חווה קיץ חם ויבש וחורף מתון. הטמפרטורות הצורבות במהלך חודשי הקיץ מגיעות לרוב להרבה מעל 30 מעלות צלזיוס, מה שהופך את מערכות הקירור להכרח ברוב משקי הבית והבניינים. מזגנים הם הבחירה המומלצת לשמירה על חללים פנימיים קרירים ונוחים במהלך חום הקיץ הלוהט. הביקוש הרב למיזוג אוויר מושפע גם מהעובדה שבישראל קיימת רמת לחות נמוכה יחסית, מה שמגביר עוד יותר את יעילותן של יחידות המיזוג.

מצד שני, החורפים המתונים בישראל מביאים לכך שמערכות חימום אינן חיוניות כמו מערכות קירור. עם זאת, במהלך החודשים הקרים יותר, במיוחד באזורי הצפון, עדיין נדרשות מערכות חימום כדי לשמור על טמפרטורה נוחה בבית. שיטות החימום הנפוצות בישראל כוללות תנורי חשמל, תנורי גז ובמקרים מסוימים גם חימום תת רצפתי.

האקלים משפיע גם על ההעדפה לשיטות קירור וחימום חסכוניות באנרגיה. עם הגברת החששות לגבי צריכת אנרגיה וקיימות סביבתית, ישראלים רבים בוחרים בחלופות ירוקות יותר. דודי שמש הפכו לבחירה פופולרית בהרבה משקי בית, מכיוון שהם מנצלים את אור השמש השופע באזור כדי לחמם מים לשימוש ביתי. זה לא רק מפחית את ההסתמכות על שיטות חימום קונבנציונליות אלא גם תורם לחיסכון באנרגיה ולחסכון בעלויות.

1. נוף פנורמי של ישראל המציג את האקלים המגוון שלה
1. נוף פנורמי של ישראל המציג את האקלים המגוון שלה

2. 'שמירה על קור רוח: השימוש הנרחב במזגנים'

מזגנים הפכו לחלק הכרחי מהחיים בישראל, במיוחד בחודשי הקיץ הלוהטים. את השימוש הנרחב במזגנים ניתן לייחס למספר גורמים.

 • 1. נוחות והקלה מהחום:
  הסיבה העיקרית לשימוש הנרחב במזגנים בישראל היא מתן נוחות והקלה מהחום העז. עם טמפרטורות שממריאות מעל 30 מעלות צלזיוס, המזגנים מציעים הפוגה מהחום הלוהט, ומאפשרים לאנשים להירגע ולבצע את הפעילויות היומיומיות שלהם בנוחות.
 • 2. יתרונות בריאותיים:
  מזגנים לא רק מספקים אוויר קריר אלא גם עוזרים בשמירה על רמות לחות אופטימליות בתוך הבית. היוועצו עם טכנאי מזגנים מוסמך כדי לבדוק איך גם אתם יכולים ליצור חווית מיזוג אוויר בריאה בביתכם. זה חיוני במיוחד באזורים עם לחות נמוכה, מכיוון שהוא מונע יובש והתייבשות. בנוסף, מזגנים מסננים אבק, אלרגנים ומזהמים מהאוויר, משפרים את איכות האוויר בתוך הבית ומפחיתים את הסיכון לבעיות נשימה.
 • 3. פרודוקטיביות ויעילות:
  השימוש במזגנים משפר גם את הפרודוקטיביות והיעילות במסגרות שונות כגון משרדים, בתי ספר ומפעלים מסחריים. על ידי שמירה על סביבה קרירה ונוחה, מזגנים עוזרים לאנשים להישאר ממוקדים ולבצע את המשימות שלהם ביעילות, מה שתורם לרמות פרודוקטיביות גבוהות יותר.

  יתרה מכך, כל מתקין מזגנים כיום יכול לייעץ ולספק מערכות מיזוג אוויר מסוגים ובגדלים שונים כדי להתאים לצרכים ולתקציבים שונים. מזגנים מפוצלים, המורכבים מיחידות פנימיות וחיצוניות, הם הנפוצים ביותר בשימוש במשקי בית ובחללי משרדים קטנים. הם מספקים קירור יעיל תוך קל יחסית להתקנה ולתחזוקה. מערכות מיזוג מרכזיות נמצאות בדרך כלל בבניינים גדולים יותר ובחללים מסחריים, ומציעות קירור למספר חדרים או אזורים בו זמנית.

 

3. דודי שמש: עיקר במשקי הבית בישראל?

דודי שמש הפכו לעיקר במשקי הבית בישראל, הודות לשמש השופעת במדינה ויוזמות הממשלה לקידום אנרגיה מתחדשת. משקי בית בישראל אימצו את דודי השמש כדרך יעילה וחסכונית לספק את צורכי המים החמים שלהם.

תוך ניצול אור השמש הרב, דודי שמש רותמים אנרגיית שמש לחימום מים למטרות ביתיות שונות. המערכת מורכבת בדרך כלל מקולטי שמש, מכלי אחסון ומשאבת סחרור. קולטי השמש סופגים את קרני השמש ומעבירים חום למים, שנאגר במיכלים מבודדים לשימוש מאוחר יותר.

אחד היתרונות המרכזיים של דודי שמש הוא החיסכון המשמעותי באנרגיה ובעלויות. על ידי הסתמכות על אנרגיית השמש, משקי בית יכולים לצמצם את התלות שלהם במקורות אנרגיה קונבנציונליים, מה שמוביל להורדת חשבונות החשמל. זה מועיל במיוחד במדינה כמו ישראל, שבה עלויות החשמל יכולות להיות גבוהות. יתרה מכך, השימוש בדודי שמש מפחית את פליטת גזי חממה, ותורם לסביבה נקייה ובת קיימא יותר.

לממשלת ישראל יש תפקיד מכריע בקידום אימוץ דודי שמש. באמצעות תמריצים וסבסוד שונים, כמו הטבות מס ומענקים, עודדה הממשלה משקי בית להתקין מערכות אלו. בנוסף, חוקי הבנייה בישראל מחייבים בנייני מגורים חדשים להתקין דודי שמש, מה שמביא עוד יותר את השימוש הנרחב בהם.

את הפופולריות של דודי שמש במשקי בית בישראל ניתן לייחס גם לעמידותם ולדרישות התחזוקה הנמוכות שלהם. מערכות אלו מתוכננות לעמוד בתנאי מזג האוויר הקשים ודורשות תחזוקה מינימלית, מה שהופך אותן לבחירה אמינה וללא טרחה עבור בעלי בתים.

3. דוד שמש המותקן על גג בישראל
3. דוד שמש המותקן על גג בישראל

4. האם משאבות חום הן הדבר הגדול הבא בישראל?

משאבות חום זוכות לתשומת לב משמעותית בישראל כחלופה מבטיחה לחימום וקירור. מערכות חדשניות אלו פועלות על ידי הפקת חום מהאוויר או האדמה והעברתו פנימה, ומספקות גם חום בחורף וגם קירור בקיץ. עם תפעול חסכוני באנרגיה והיתרונות הסביבתיים, למשאבות חום יש פוטנציאל להפוך לדבר הגדול הבא בתעשיית החימום והקירור בישראל.

אחד היתרונות המרכזיים של משאבות חום הוא היעילות האנרגטית הגבוהה שלהן. בניגוד למערכות חימום מסורתיות המייצרות חום על ידי שריפת דלק, משאבות חום פשוט מעבירות חום ממקום למקום. משמעות הדבר היא שהם דורשים פחות צריכת אנרגיה כדי לייצר את אותה כמות של חימום או קירור, וכתוצאה מכך צריכת אנרגיה מופחתת וחשבונות חשמל נמוכים יותר.

גורם נוסף התורם לפופולריות הגוברת של משאבות חום הוא הידידותיות לסביבה שלהן. על ידי ניצול מקורות אנרגיה מתחדשים כגון אוויר או קרקע, למשאבות חום יש טביעת רגל פחמנית נמוכה משמעותית בהשוואה למערכות חימום מבוססות דלק מאובנים. זה מתיישב עם המחויבות של ישראל להפחתת פליטת גזי חממה ולמעבר לעתיד בר קיימא.

בנוסף, משאבות חום מציעות צדדיות ביישומין. הם יכולים לשמש למטרות מגורים ומסחריות, ומספקים פתרונות חימום וקירור לגדלים וסוגים שונים של מבנים. בין אם מדובר בבית חד-משפחתי או בבניין משרדים גדול, משאבות חום מציעות פתרון גמיש וניתן להרחבה.

יתרה מזאת, תמריצים ותמיכה ממשלתית מניעים עוד יותר את האימוץ של משאבות חום בישראל. הממשלה הציגה יוזמות וסבסוד לעידוד התקנת מערכות חימום וקירור חסכוניות באנרגיה, לרבות משאבות חום. תמריצים אלו הופכים את משאבות החום לנגישות ובמחיר סביר יותר עבור בעלי בתים ועסקים כאחד.

5. תפקידם של 'בניינים ירוקים' בשיטות החימום והקירור של ישראל

מבנים ירוקים ממלאים תפקיד מכריע בשיטות החימום והקירור של ישראל, שכן הם נותנים עדיפות ליעילות אנרגטית וקיימות. מבנים אלו מתוכננים ונבנים תוך התמקדות בהפחתת ההשפעה הסביבתית וייעול צריכת האנרגיה. הם משלבים תכונות וטכנולוגיות שונות הממזערות את הצורך במערכות חימום וקירור מסורתיות, ובכך מפחיתות את התלות בדלקים מאובנים ומפחיתים את פליטת גזי חממה.

אחד המרכיבים המרכזיים של מבנים ירוקים הוא הבידוד שלהם. על ידי שימוש בחומרי בידוד איכותיים, מבנים ירוקים יכולים לווסת ביעילות את הטמפרטורה הפנימית, ולהפחית את הצורך בחימום או קירור יתר. זה לא רק משפר את הנוחות עבור הדיירים אלא גם ממזער בזבוז אנרגיה.

יתר על כן, מבנים ירוקים משלבים לעתים קרובות אסטרטגיות עיצוב פסיביות הממנפות משאבים טבעיים לשליטה בטמפרטורה. לדוגמה, מיקום אסטרטגי של חלונות מאפשר תאורת יום אופטימלית ואוורור טבעי, ומפחית את ההסתמכות על תאורה מלאכותית ומיזוג אוויר. גגות וקירות ירוקים משמשים גם כדי לספק בידוד ולהפחית את ספיגת החום, ובכך להפחית את הביקוש לקירור.

בנוסף לאסטרטגיות עיצוב פסיביות, מבנים ירוקים משתמשים בטכנולוגיות מתקדמות למטרות חימום וקירור. טכנולוגיות אלו כוללות מערכות גיאותרמיות, פאנלים סולאריים ומערכות בקרה חכמות. מערכות גיאותרמיות מנצלות את החום הטבעי של כדור הארץ כדי לספק חימום, בעוד פאנלים סולאריים רותמים את אנרגיית השמש הן לחימום והן לייצור חשמל. מערכות בקרה חכמות מפקחות ומכווננות את הטמפרטורה והאוורור הפנימיים בהתבסס על תפוסה ותנאי מזג אוויר חיצוניים, תוך אופטימיזציה של יעילות האנרגיה.

5. 'בניין ירוק' בישראל המצויד במערכות חימום וקירור חסכוניות באנרגיה
5. 'בניין ירוק' בישראל המצויד במערכות חימום וקירור חסכוניות באנרגיה

6. חימום תת רצפתי: מותרות או הכרח?

חימום תת רצפתי צובר פופולריות בישראל כפתרון חימום רצוי. למרות שזה עשוי להיחשב מותרות על ידי חלק, הוא מציע גם יתרונות פרקטיים שהופכים אותו להכרח עבור בעלי בתים רבים. בניגוד למערכות חימום מסורתיות, חימום תת רצפתי מספק פיזור אחיד של החום בכל החלל, מבטל כתמים קרים ומבטיח חום עקבי. זה מועיל במיוחד באזורים עם אקלים קר יותר או בעונת החורף כאשר שמירה על טמפרטורה נוחה חיונית.

אחד היתרונות המרכזיים של חימום תת רצפתי הוא היעילות האנרגטית שלו. על ידי ניצול חום קורן מהרצפה, הוא דורש טמפרטורות הפעלה נמוכות יותר בהשוואה למערכות חימום קונבנציונליות. זה מביא לצריכת אנרגיה מופחתת וחשבונות חשמל נמוכים יותר. בנוסף, חימום תת רצפתי מבטל את הצורך ברדיאטורים מגושמים או בתעלות, ומפנה שטח יקר לקירות ולרצפה לאפשרויות עיצוב פנים אסתטיות יותר.

יתרון נוסף של חימום תת רצפתי הוא התאמתו לסוגי ריצוף שונים. בין אם מדובר באריחי קרמיקה, עץ, למינציה או אפילו שטיחים, ניתן להתקין חימום תת רצפתי מתחת למשטח הרצפה מבלי לפגוע בביצועים או בעמידות שלו. גמישות זו מאפשרת לבעלי בתים לשמור על בחירת הריצוף המועדפת עליהם תוך שהם נהנים מהיתרונות של מערכת חימום נוחה ויעילה.

יתר על כן, חימום תת רצפתי מספק סביבת חיים בריאה יותר על ידי הפחתת זרימת האלרגנים וחלקיקי האבק. בניגוד למערכות חימום באוויר כפוי, שיכולות להפיץ אלרגנים בכל החלל, החימום התת רצפתי פועל בשקט ואינו מסתמך על תנועת האוויר. זה הופך אותו לבחירה אידיאלית עבור אנשים עם בעיות נשימה או אלרגיות.

7. עד כמה חסכוניות מערכות החימום והקירור הקיימות בשוק?

עלות-תועלת של מערכות חימום וקירור הרווחות בישראל מהווה שיקול משמעותי לבעלי בתים. עם העלייה במחיר האנרגיה והמודעות הגוברת להשפעה על הסביבה, מציאת פתרונות יעילים ובמחיר סביר היא חיונית.

מערכת קירור נפוצה בישראל היא מיזוג אוויר. בעוד מזגנים מספקים הקלה מיידית מהחום הלוהט, הם יכולים גם לצרוך כמות משמעותית של חשמל, מה שמוביל לחשבונות אנרגיה גבוהים יותר. עם זאת, התקדמות הטכנולוגיה הובילה לפיתוח מודלים חסכוניים באנרגיה המעניקים עדיפות לקיימות מבלי להתפשר על הביצועים. דגמים אלו נועדו למזער את צריכת האנרגיה תוך מתן קירור יעיל, מה שהופך אותם לאופציה חסכונית יותר בטווח הארוך.

באופן דומה, מערכות החימום הרווחות בישראל, כמו תנורי חשמל או דודי גז, מגיעות עם שיקולי עלות משלהן. תנורי חימום חשמליים ידועים בצריכת האנרגיה הגבוהה שלהם, וכתוצאה מכך חשבונות החשמל מוגדלים. דודי גז, לעומת זאת, עשויים לדרוש תחזוקה תקופתית ומילוי דלק, מה שמוסיף לעלות הכוללת של הפעולה.

כדי להתמודד עם אתגרים אלה, בעלי בתים רבים בוחנים שיטות חימום וקירור חלופיות המציעות עלות-תועלת טובה יותר. למשל, דודי שמש צברו פופולריות בישראל בזכות יכולתם לרתום את אור השמש השופע. על ידי ניצול אנרגיית השמש לחימום מים, בעלי בתים יכולים להפחית באופן משמעותי את ההסתמכות שלהם על חשמל או גז למטרות חימום, וכתוצאה מכך לחסכון משמעותי בעלויות.

מגמה נוספת המתפתחת במערכות חימום וקירור חסכוניות היא השימוש במשאבות חום. משאבות חום הן מכשירים יעילים ביותר המעבירים חום מאזור אחד לאחר, ומספקים יכולות חימום וקירור כאחד. הם פועלים על ידי הפקת חום מהאוויר, הקרקע או מקורות המים והפצתו בפנים או בחוץ לפי הצורך. משאבות חום דורשות פחות אנרגיה להפעלה בהשוואה למערכות חימום וקירור מסורתיות, מה שהופך אותן לבחירה חסכונית וידידותית יותר לסביבה.

7. טבלת השוואה של עלות-תועלת של מערכות חימום וקירור שונות
7. טבלת השוואה של עלות-תועלת של מערכות חימום וקירור שונות

8. השפעת הטכנולוגיה והחדשנות על חימום וקירור

לטכנולוגיה ולחדשנות הייתה השפעה משמעותית על תעשיית החימום והקירור בישראל. עם ההתקדמות בטכנולוגיית בית חכם ופתרונות חסכוניים באנרגיה, לבעלי בתים יש כעת יותר שליטה על מערכות החימום והקירור שלהם מאי פעם.

התקדמות בולטת אחת היא השילוב של תרמוסטטים חכמים במערכות חימום וקירור. תרמוסטטים אלו מאפשרים למשתמשים לשלוט ולתכנת מרחוק את מערכות ה-HVAC שלהם, המספקים נוחות וחיסכון באנרגיה גדולים יותר. עם תכונות כמו תזמון וזיהוי תפוסה, תרמוסטטים חכמים יכולים לייעל את החימום והקירור בהתבסס על העדפותיהם ונוכחותם של הדיירים, להפחית בזבוז אנרגיה ולהוזיל את חשבונות החשמל.

בנוסף לתרמוסטטים חכמים, האינטרנט של הדברים (IoT) חולל מהפכה באופן שבו פועלות מערכות החימום והקירור. מכשירים התומכים ב-IoT, כגון חיישנים ומפעילים, יכולים לאסוף ולשדר נתונים בזמן אמת, מה שמאפשר בקרת טמפרטורה וניהול אנרגיה מדויקים יותר. טכנולוגיה זו מאפשרת לבעלי בתים לפקח ולהתאים את מערכות החימום והקירור שלהם מרחוק, מה שמבטיח רמות נוחות אופטימליות תוך מזעור צריכת האנרגיה.

יתר על כן, חומרים ועיצובים חדשניים שיפרו את היעילות של מערכות חימום וקירור. לדוגמה, התקדמות בחומרי בידוד מסייעת במניעת איבוד חום או עלייה, ומפחיתה את העומס על מערכות החימום והקירור. בנוסף, הפיתוח של יחידות HVAC חסכוניות באנרגיה, כגון מערכות זרימת קירור משתנה (VRF), הביאה לבקרת טמפרטורה טובה יותר וצריכת אנרגיה מופחתת.

מקורות אנרגיה מתחדשים משחקים תפקיד גם בחדשנות של מערכות חימום וקירור. טכנולוגיה תרמית סולארית, למשל, מאפשרת המרה ישירה של אור השמש לאנרגיית חום, שיכולה לשמש למטרות חימום. מקור אנרגיה מתחדש זה מספק חלופה בת קיימא וחסכונית לשיטות חימום מסורתיות.

9. 'יעילות אנרגטית: צעד לעבר עתיד ירוק יותר'

יעילות אנרגטית היא היבט מכריע במערכות החימום והקירור הנהוגות בישראל. עם התמקדות גוברת בקיימות והפחתת פליטת פחמן, פתרונות יעילים באנרגיה הפכו לעדיפות משמעותית. על ידי הטמעת טכנולוגיות חימום וקירור חסכוניות באנרגיה, נוכל לעשות צעד לעבר עתיד ירוק יותר.

אחד היתרונות העיקריים של מערכות חסכוניות באנרגיה הוא צריכת האנרגיה המופחתת שלהן. מערכות אלו מתוכננות להשתמש בפחות אנרגיה תוך מתן ביצועי חימום וקירור אופטימליים. זה לא רק עוזר להפחית את חשבונות החשמל אלא גם מקטין את הביקוש הכולל לאנרגיה, ובכך מקטין את ההשפעה הסביבתית.

מערכות חסכוניות באנרגיה תורמות גם לעתיד בר קיימא יותר על ידי מזעור פליטת גזי חממה. שיטות חימום וקירור מסורתיות מסתמכות לרוב על דלקים מאובנים, המשחררים מזהמים מזיקים לאטמוספירה. לעומת זאת, מערכות חסכוניות באנרגיה מנצלות מקורות אנרגיה נקיים יותר או מייעלות את השימוש באנרגיה, וכתוצאה מכך פליטות נמוכות יותר וסביבה בריאה יותר.

יתרה מכך, מערכות חסכוניות באנרגיה מקדמות שימור משאבים. על ידי שימוש בפחות אנרגיה, נוכל להפחית את העומס על משאבי טבע, כגון פחם או נפט. מאמץ שימור זה עוזר לשמר משאבים יקרי ערך אלו עבור הדורות הבאים ומבטיח את זמינותם למגזרים חיוניים אחרים.

בנוסף ליתרונות הסביבתיים, מערכות חימום וקירור חסכוניות באנרגיה מציעות נוחות משופרת ואיכות אוויר פנימית. מערכות אלו נועדו לפזר טמפרטורה וזרימת אוויר בצורה שווה יותר, וליצור סביבת מגורים או עבודה נוחה יותר. יתר על כן, לעתים קרובות הם משלבים מערכות סינון מתקדמות המסייעות להסיר מזהמים ואלרגנים מהאוויר, ולשפר את איכות האוויר הפנימית הכוללת.

9. המחשה של בית חסכוני באנרגיה בישראל
9. המחשה של בית חסכוני באנרגיה בישראל

10. מה צופן העתיד לחימום וקירור בישראל?

עתיד החימום והקירור בישראל מבטיח, שכן המדינה ממשיכה לתת עדיפות לקיימות וחדשנות. עם התקדמות הטכנולוגיה והמודעות הגוברת לצורך בפתרונות ירוקים יותר, אנו יכולים לצפות לראות שינויים משמעותיים באופן הגישה לחימום וקירור בשנים הקרובות.

היבט מרכזי אחד של עתיד החימום והקירור בישראל הוא שילוב מוגבר של מקורות אנרגיה מתחדשים. אנרגיה סולארית, במיוחד, צפויה למלא תפקיד משמעותי. מכיוון שישראל התברכה בשפע של אור שמש, ניצול אנרגיית השמש למטרות חימום וקירור יכול להפחית מאוד את התלות במערכות מסורתיות מבוססות דלק מאובנים.

יתר על כן, טכנולוגיה חכמה ואוטומציה צפויות להיות נפוצות יותר במערכות חימום וקירור. תרמוסטטים חכמים, למשל, יכולים לייעל את השימוש באנרגיה על ידי התאמה אוטומטית של טמפרטורות על סמך תפוסה ותנאים חיצוניים. זה לא רק מגדיל את יעילות האנרגיה אלא גם מציע נוחות וחיסכון בעלויות למשתמשים.

כמו כן, הרעיון של חימום וקירור מחוזיים עשוי לצבור אחיזה באזורים העירוניים של ישראל. מערכות מחוזיות כוללות מערכות המשלבות מזגן מרכזי מסוגים שונים המספקים תנאי אקלים במבנים מרובים, מפחיתים בזבוז אנרגיה ומקדמים יעילות. גישה זו יכולה להיות יעילה במיוחד באזורים מאוכלסים בצפיפות, בהם ניתן לנצל את הפוטנציאל המלא של משאבים משותפים.

כמו כן, צפוי כי פתרונות אחסון אנרגיה יהפכו נפוצים יותר בעתיד. על ידי אחסון עודף אנרגיה המופקת בתקופות של ייצור אנרגיה מתחדשת גבוהה, ניתן לנצל אותה בתקופות שיא הביקוש, מה שמבטיח אספקה יציבה ואמינה יותר של חימום וקירור.

אמצעי חימום וקירור בישראל 2024:

אומר יעילות עלות תועלת השפעה על הסביבה
חימום גיאותרמי גבוה למתן נמוך
חימום סולרי למתן גבוה נמוך
מזגן גבוה נמוך גבוה
משאבות חום גבוה למתן נמוך

לסיכום, שיטות החימום והקירור של ישראל הן שילוב של שיטות מסורתיות, טכנולוגיה מודרנית ופרקטיקות חדשניות. בעוד השימוש במזגנים ובדודי שמש רווח, מגמת המערכות החסכוניות באנרגיה וטכנולוגיה ירוקה גוברת. למרות האתגרים, עתיד החימום והקירור בישראל מבטיח, עם נטייה חזקה לקיימות ויעילות.

תפריט נגישות אתר