בי וומן » כתבות » אמצעי מניעה לצעירות – לא מה שחשבתם

אמצעי מניעה לצעירות – לא מה שחשבתם 

אמצעי מניעה לצעירות – לא מה שחשבתם, מדור: בריאות, רפואה
פורסם בתאריך: 27/12/2015

נתונים ממחקר סקר עולמי גדול עם 13,986 משתתפים בגילאי 10-30, מ-35 מדינות וביניהן ישראל, מביא נתונים מדאיגים על מידת הזהירות שבני נוער נוקטים, ביחס ליחסי מין.

על פי הסקר:
• אחוז מדאיג של צעירים (43.8%) קיימו יחסי מין עם פרטנר חדש ללא אמצעי מניעה
• אצל רוב הצעירים המקור המועדף להשגת מידע הוא גוגל (אצל 70.2% מהמשיבים) והוא מקור המידע הראשון.
• 51% מהנשאלים אינם חושבים שיש צורך באהבה לשם קיום סקס
לא מפתיע אם כך, שכמחצית מכלל ההריונות בעולם הם לא מתוכננים (לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי).

קיימים אמצעי מניעה מועטים שבכדי להשיגם אין צורך במרשם או הפניה מרופא, כמו למשל הקונדום והספוגית. לעומת זאת, רוב אמצעי המניעה מצריכים ביקור אצל הרופא הגינקולוג, ובהמשך בבית המרקחת, כגון הגלולות, המדבקה והטבעת הווגינלית. וכמובן, הזריקה התלת-חודשית. אבל למרות המגוון הגדול הקיים של אמצעי המניעה, הצעירים לא נזהרים דיים ואינם דואגים תמיד להשתמש באמצעי מניעה כלשהו.

אילו אמצעי מניעה נמצאים בשימוש הרב ביותר?
לפי אותו מחקר עולמי, בגלולה משתמשות: 35% מהצעירות, בקונדום: 74% מהצעירים, במשגל נסוג 22% ובאמצעים אחרים (מדבקה, טבעת, זריקה, התקן) 11%.

הגלולה היא אמצעי מניעה פופולרי ושכיח. אינה מומלצת לנשים מעשנות, לבעלות עודף משקל, לנשים שסובלות מלחץ דם גבוה או חוסר איזון הורמונאלי ונשים הסובלות מקרישיות יתר ומיגרנות. הצלחת הגלולה במניעת הריון תלויה באישה היות ועליה מוטל לזכור ליטול אותה בכל יום, ולהתחיל חפיסה חדשה במועד.

הזריקה התלת חודשית: מבוססת על הורמון הפרוגסטרון. לא מתאימה לסובלות מאקנה, ולנשים עם נטייה לאוסטיאופורוזיס. המדבקה: מודבקת על הגוף והיא פועלת במשך שבוע, ויש צורך להחליף שלוש מדבקות בחודש. לא מומלצת לנשים הסובלות מלחץ דם גבוה, לנשים מעשנות ולנשים מעל גיל 35.

טבעת וגינלית: טבעת גמישה המוכנסת על ידי האשה לנרתיק לשלושה שבועות בחודש. אינה מומלצת לנשים מניקות, נשים הסובלות מלחץ דם גבוה ולמעשנות מעל גיל 35. ספוגית: מעין ספוג רך הספוג בקוטלי זרע מוחדר לנרתיק ומגיע בגודל אחיד שמתאים לכל אישה. מיועד לשימוש חד פעמי, בדומה לקונדום.

id-100348958.jpg

הגלולה היא אמצעי מניעה פופולרי ושכיח
(תמונה באדיבות Areeya/freedigitalphotos)

מה חדש?

בשנים האחרונות חל שינוי דרמטי ומהיר בקרב המוסדות והארגונים הרפואיים בעולם, לטובת התקן תוך רחמי כאמצעי המניעה היעיל והבטוח ביותר, ובמיוחד עבור נערות וצעירות.
התקן תוך רחמי הוא אמצעי מניעה יעיל לטווח ארוך, עשוי נחושת או פלסטיק, הפועל מקומית בתוך הרחם. ההתקן הוא אמצעי מניעה הפיך – ניתן להוציאו בכל זמן, מבלי שקיים סיכון לפוריות שאינה נפגעת בעקבות השימוש בו.

כבר לפני שנתיים הושק בארה"ב התקן תוך רחמי חדש, שתכונותיו הופכות אותו למתאים ונוח לצעירות, וכעת החל להיות משווק התקן כזה גם בישראל: ג'נס (Janess) – זהו התקן תוך רחמי המתאים גם לאורח החיים של צעירות המעוניינות במניעת הריון, משום שהוא מכיל רבע מהמינון ההורמונלי שיש בהתקנים אחרים, קוטר המוליך שלו צר יותר מזה של התקנים אחרים. הוא פועל למשך שלוש שנים אך ניתן להוציאו בכל זמן.

ג'נס הוא התקן תוך רחמי עשוי פלסטיק, בצורת T, מכיל הורמון לבונוגסטרל המשתחרר אל חלל הרחם באופן מבוקר, אינו פוגע בפוריות ואיננו מורגש על ידי המשתמשת או על ידי בן זוגה.
ההתקן פועל ברחם באופן מקומי – ההורמון המופרש ממנו מעכב את צמיחת רירית הרחם ובכך הופך אותה לבלתי מתאימה לקליטת הריון, ומעודד התעבות ריר צוואר הרחם, ההופך למחסום לתאי הזרע. ההתקן לא מעכב את הביוץ, שממשיך כסדרו.
התקן ג'נס אושר לשימוש על ידי ה-FDA האמריקאי, ה-EMA האירופי, ועל ידי משרד הבריאות בישראל. נמצא בשימוש בארה"ב ואירופה מאז 2014, ובישראל מהיום.

רופאים ורשויות הבריאות ממליצים


כבר ב-2005 פרסם האיגוד הישראלי לאמצעי מניעה נייר עמדה בנוגע להתקן התוך רחמי, ובו מצוין כי השימוש בהתקן הוא יעיל ובטוח, בכפוף לשיקול דעת הגינקולוג, ללאי קשר לגיל האישה ואו אם כבר ילדה בעבר או לא. מסקנות כאלו פורסמו במקביל גם ברוב מדינות העולם.
מחקר שבוצע באוניברסיטת סטנפורד בארה"ב בשנת 2010 בדק תוצאות מעשרות מחקרים קודמים בנושא שימוש בהתקן תוך רחמי בצעירות, ומצא מתוך שקלול כלל מסקנות המחקרים, כי התקן תוך רחמי הוא אמצעי מניעה ארוך טווח שמתאים במיוחד לצעירות. מחקרים רבים נוספים התפרסמו, וניסיון קליני רב הצטבר מאז, וב-2012 יצא האיגוד האמריקאי לגינקולוגיה ומיילדות בעמדה רשמית, תחת הכותרת "אמצעי מניעה למתבגרות", ובה המליץ להרחיב את הנגישות של נערות להתקן תוך רחמי. גם האיגוד האמריקאי לרפואת ילדים המליץ שהתקנים יהיו הבחירה הראשונה של רופאים עבור נערות וצעירות.

לסיכום, האפשרויות רבות והן מתחדשות כל הזמן. כל נערה, כל צעירה, כל אישה וכל אמא צריכה לשקול את האפשרויות ולבחור לפי מה שמתאים לה ביותר – הן לאורח החיים והן לגורמים פיזיים ובריאותיים, ולהתייעץ עם הגינקולוג שמכיר את האפשרויות ואת המגבלות בתחום אמצעי המניעה.

מאת ד"ר אריה לידור, מומחה בכיר במיילדות וגינקולוגיה בבית החולים שיבא


תמונת שער באדיבות Areeya/freedigitalphotos


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: